Most kezded a mosipelussal való ismerkedést?
Vagy egyszerűen csak elvesztél az „idegen” szavak rengetegébe? Cseppet sem kell aggódj!
Azért vagyok itt, hogy mindenben segítsek Neked!
Kezdjük az elején…
mi ez a gombóc itt a popómon?

Hány fajtája is van
ennek az úgynevezett mosható pelenkának?
Egy külső vízzáró rétegből és a benne lévő nedvességet magába szívó töltetből.
Szorgalmas kutató munkám eredményeképp vegyük sorra milyen típusok is vannak.
A pelenka külső
A pelenka külsők anyagai általában PUL (poliuretán) anyagból készülnek, ez a legtöbbet előforduló fajta. Ha engem kérdeztek… szerintem nincs olyan „mosimami”, kinek fiókjában nem lapult még sosem egy ilyen típusú pelus, de láttam már polárból és gyapjúból is. Erről viszont bővebb tájékoztatást egy bárány tudna adni… én mégis csak egy hangya vagyok.

A csónakos pelenka

Az ún. csónakba lehet bele tölteni a nedvszívó betéteket, melyet általában patentok segítségével rögzíthet a szorgos mami a külső rugalmas textíliához. Ez a típus voltaképpen elég praktikus, ugyanis adott esetben elég csak a csónakot cserélni egy-egy pelenkacsere alkalmával és a külső egy tiszta csónakkal újra feladható a babára.
AIO – All In One pelenka
Ha úgy érzed, hogy eluralkodott rajtad a tücsök temperamentum… és adott esetben mondjuk, más vigyáz a gyermekre… akkor igazán nagyra fogja értékelni a nagyi vagy éppen apuka, ha egy ilyen típusú pelenkával lesz dolga, ugyanis rendkívül egyszerű a használata. Mosásnál elég csak egyszerűen kihúzni a betétet, amikor megszáradt pedig vissza dugni. Hátránya viszont, hogy elég lassan szárad, amennyiben AIO-kkal szeretnéd peluskészletedet összeállítani, úgy ebből a fajtából lesz a legtöbbre szükséged.

Zsebes pelenka

Most, hogy már beszéltünk mindegyik fő típusról, meg kell említenem, hogy olvashatunk még itt-ott olyanról is, mint hibrid pelenka vagy leszoktató pelenka.
A hibrid pelenka nem egy újabb fajtája a mosható pelenkáknak, egyszerűen azokat a pelusokat szokták így nevezni, melyeket használhatunk mosható és eldobható betétekkel is. Ilyenek pl. a csónakos pelenkák.
Az ún. leszoktatós pelenkát már egész nagy babák számára szokták az emberek megvásárolni… – tudjátok?! – amikor már szobatisztaságra érettek lesznek… de olykor még előfordulnak azért „balesetek”.
Mi a csuda az a „prefi” … „booster” … „combszárny” ?
szószedet

Pelenka fazonok
All In One (AIO)
All In tWO (AI2)
Combszárny
Csónak
Hibrid
Nem különálló pelenka típus, azok a pelenkák gyűjtőneve, melyekbe mosható és eldobható betétet is használhatunk.
New born (NB)
Snap in one (SNO)
zsebi
Pelenka belsők
Booster | Doubler | turbózó betét
Hybrid fitted (HB)
One size insert | állítható betét
Prefold
stay-dry (SD) | szárazontartó
Védőgát
Bourette | selyem betét
Kakifogó
Pelenka belső | nadrág pelenka
Prefitartó | prefoldtartó fül
Tetra
Méretezés
Combgumis méretállító
OS (one size)
Méretes / fix méretes
Patentos méretállító
Záródás
H&L (Hook and Loop)
Tépő
Tépőzár rövidítése.
Velcro
Snappi
Tépőparkoló
Anyagismeret
Frottír
Gyapi
Minky (bébiplüss)
PUL (Polyurethane)
TPU
Coolmax
Gyógygyapjú
Polár
PUR
Zorb
Mosás
Ammónia
Marhaepe szappan
Perkarbi
Ez a pelus – azt hiszem – tele van! Hogyan tovább a mosásig?

Vegyük a teendőket lépésről lépésre:
1. A papírbetét eltávolítása
2. Öblítés és foltkezelés
3. Tárolás
Ezt követően a tárolás megoldására lesz szükség, ugyanis érdemes minél több pelenkát összevárni mielőtt mosást indítanánk a gazdaságosság érdekében. Ez viszont néhány napot igénybe fog venni!
A mosható pelenkákat tárolhatjuk addig szárazon és vizesen egyaránt, míg várakoznak a mosásra.
A vizesen való tároláshoz általában fedeles vödör szükségeltetik, ami minél nagyobb, annál praktikusabb. A szárazon tárolás esetében egy külön vízhatlan szennyes zsákot érdemes beszerezni, és ha elindulunk otthonról, akkor mindenképp vigyünk magunkkal egy közepes méretű vízhatlan pelenkatartó zsákot, amibe az elhasznált pelenkáinkat tároljuk hazaérkezésig.
Azonban a mosható pelenkákat bárhogyan is, de 2-3 napnál tovább nem érdemes őrizgetni, mert nagyobb kárt okozhatunk vele, mint amennyi haszna van. Ugyanis 72 óra eltelte után a szennyezett pelusokban a baktériumok száma megsokszorozódik és neki látnak a textília roncsolásának, mely komoly károkat okozhat szeretett pelenkánkban.
Mikor mossuk?
Hogyan mossuk?
Hány fokon mossuk?
Mivel mossuk?
Ammóniamentesítésről…
Az öblítésről…
Centrifugálásról…
Hogyan szárítsam?
A szétszedhető pelenkákat mindenképp szedd a legapróbb részleteire és ezeket külön teregesd ki, nyáron ezt mindenképpen odakint tegyük, mert akkor a Nap sugarai extra fertőtlenítőként működnek. Rossz idő esetén lakásban teregetve vagy szárítógépben száríthatjuk a pelenkáinkat, lehetőleg alacsony hőfokon. Vigyázzunk, hogy közvetlenül a fűtőtestre ne helyezzük őket, mert a magas hő károsítja és elszínezheti az textíliákat!
Hogyan tároljam?
